Bahnreise Juli/August 2025: Difference between revisions

No edit summary
No edit summary
Line 203: Line 203:
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=Ex&cislo=614&rok=2025 '''Ex''' ''614'' Tatran -> Bratislava]
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=Ex&cislo=614&rok=2025 '''Ex''' ''614'' Tatran -> Bratislava]


14:27 Žilina
15:02 Púchov
|ZSSK
|ZSSK
|Lokbespannt
|Lokbespannt
Line 210: Line 210:
|Speisewagen (Wagon Slovakia Košice)
|Speisewagen (Wagon Slovakia Košice)
|-
|-
|14:34 Žilina
|15:53 Púchov
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=EC&cislo=140&rok=2025 '''EC''' ''140'' Ostravan -> Praha]
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=EC&cislo=122&rok=2025 '''EC''' ''122 Valašský expres'' -> Praha]
 
17:25 Hranice na Moravě
16:11 Ostrava hl.n.
|ZSSK/ČD
|ZSSK/ČD
|Lokbespannt
|Lokbespannt
|
|
|
|
|
|Bistrowagen (JLV)
|-
|17:36 Hranice na Moravě
[https://www.vagonweb.cz/fotogalerie/CZ/RJ_Bmz-2990.php '''R''' ''1123'' -> Košice]
18:09 Ostrava hl.n.
|RegioJet
|Lokbespannt
|Wagen 1
Plätze 63, 64
|X
|Bistrowagen (RegioJet)
|-
|-
| colspan="6" |Übernachtung Ostrava
| colspan="6" |Übernachtung Ostrava