Bahnreise Mai 2025: Difference between revisions

No edit summary
No edit summary
Line 4: Line 4:
!Betreiber
!Betreiber
!Wagen
!Wagen
!Preis
!Reservierung
!Ticket
!
!
|-
|-
|19:13 Stuttgart Hbf<br/>EN 237 Kalman Imre -> Budapest<br/>09:25 Hegyeshalom
! colspan="6" |12.05.2025
|-
|19:13 Stuttgart Hbf<br />[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=D-&kategorie=NJ&cislo=237&nazev=&rok=2025 '''EN''' ''237'' ''Kalman Imre'' -> Budapest]<br />09:25 Hegyeshalom
|ÖBB/MAV  
|ÖBB/MAV  
|MAV Nachtzugwagen
|MAV Nachtzugwagen
|228,00€
|
|X
|X
|
|-
! colspan="6" |13.05.2025
|-
|-
|08:45 Hegyeshalom
|08:45 Hegyeshalom
ER 62 9432 -> Bruck/Leitha
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=M%C3%81V&kategorie=ER&cislo=9432&nazev=&rok=2025 '''ER 62''' ''9432'' -> Bruck/Leitha]


09:09 Bruck/Leitha
09:09 Bruck/Leitha
|MAV
|MAV
|Talent
|Talent
|
|
|
|
|
|-
|-
|09:14 Bruck/Leitha
|09:14 Bruck/Leitha
REX 63/64 7918/9866 -> Wien
'''REX 63/64''' ''7918/9866'' -> Wien


09:51 Wien Hbf
09:51 Wien Hbf
|ÖBB
|ÖBB
|Talent
|Talent
|
|
|
|
|
|-
|-
|
|
|
|
|
Line 38: Line 47:
|-
|-
|16:45 Wien Hbf
|16:45 Wien Hbf
REX 6 7749 -> Bratislava
'''REX 6''' ''7749'' -> Bratislava


17:44 Bratislava-Petrzalka
17:44 Bratislava-Petrzalka
|ÖBB/GySev  
|ÖBB/GySev  
|Desiro ML
|Desiro ML
|
|
|
|-
|18:08 Bratislava-Petrzalka
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=Os&cislo=1320&nazev=&rok=2025 '''Os''' ''1320'' -> Bratislava]
18:22 Bratislava Nove Mesto
|ZSSK
|GTW
|
|
|
|-
|22:55 Bratislava hl.st.
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=R&cislo=681&rok=2025 '''R''' ''681'' ''Zemplín'' -> Bánovce nad Ondavou]
05:56 Bánovce nad Ondavou
|ZSSK
|ZSSK Nachtzugwagen
|
|
|
|-
! colspan="6" |14.05.2025
|-
|06:58 Bánovce nad Ondavou
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=REX&cislo=1902&nazev=&rok=2025 '''REX''' ''1902'' -> Košice]
07:59 Košice
|ZSSK
|Lokbespannt
|
|
|
|-
|09:22 Košice
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=R&cislo=914&rok=2025 '''R''' ''914'' ''Gemeran'' -> Zvolen]
12:49 Zvolen os.st.
|ZSSK
|Lokbespannt
|
|
|
|-
|13:30 Zvolen os.st.
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=Os&cislo=6118&nazev=&rok=2025 '''Os''' ''6118'' -> Horná Štubňa]
14:43 Horná Štubňa
|ZSSK
|812
|
|
|
|-
|14:47 Horná Štubňa
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=ZSSK&kategorie=Os&cislo=7520&rok=2025 '''Os''' ''7520'' -> Vrútky]
15:35 Vrútky
|ZSSK
|813
|
|
|
|-
|15:56 Vrútky
EX 621 Tatran -> Košice
17:14 Štrba
|
|
|
|
|
|
|
|}
|}