Bahnreise Juli/August 2025: Difference between revisions

No edit summary
No edit summary
Line 9: Line 9:
|18:05 Karlsruhe Hbf
|18:05 Karlsruhe Hbf
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=DB&kategorie=ICE&cislo=1069&rok=2025 '''ICE''' ''1060'' -> München]
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=DB&kategorie=ICE&cislo=1069&rok=2025 '''ICE''' ''1060'' -> München]
10:56 München Hbf
10:56 München Hbf
|DB
|DB
Line 241: Line 242:
| colspan="6" |Übernachtung Ostrava
| colspan="6" |Übernachtung Ostrava
|-
|-
! colspan="6" |31.07.2025
! colspan="6" |01.08.2025
|-
|-
|11:05 Ostrava hl.n.
|11:05 Ostrava hl.n.
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=%C3%96BB&kategorie=%C3%96BB:EC&cislo=%C3%96BB:106:Porta%20Moravica|%C4%8CD:106:Porta%20Moravica|PKPIC:106/43002/43003:Porta%20Moravica&rok=2025 '''EC''' ''106 Porta Moravica'' -> Przemyśl]
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=%C3%96BB&kategorie=%C3%96BB:EC&cislo=%C3%96BB:106:Porta%20Moravica|%C4%8CD:106:Porta%20Moravica|PKPIC:106/43002/43003:Porta%20Moravica&rok=2025 '''EC''' ''106 Porta Moravica'' -> Przemyśl]


14:17 Krakow Gł.
14:17 Krakow Głowny
|
|ÖBB/ČD/PKP IC
|Lokbespannt
|Lokbespannt
<small>(Panoramawagen)</small>
<small>(Panoramawagen)</small>
Line 254: Line 255:
|
|
|-
|-
|14:52 Krakow Głowny
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=PKPIC&kategorie=EIP&cislo=3106/7&nazev=&rok=2025 '''EIP''' ''3106'' -> Warszawa]
17:37 Warszawa Wschodnia
|PKP IC
|Pendolino
|
|
|
|
|
|-
|19:39 Warszawa Wschodnia
'''EN''' ''407 Chopin'' -> München
10:24 München Hbf
|PKP IC/ČD/ÖBB/DB 
|
|
|
|