Bahnreise November 2025: Difference between revisions

No edit summary
No edit summary
Line 6: Line 6:
!Ticket
!Ticket
!Verpflegung
!Verpflegung
|-
! colspan="6" |21.11.2025
|-
|15:11 Karlsruhe Hbf
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=DB&cislo=75&rok=2025 '''ICE''' ''75'' -> Zürich]
18:00 Zürich HB
|DB/SBB
|ICE 4
|
|
|Speisewagen (DB Fernverkehr)
|-
| colspan="6" |Übernachtung [https://www.booking.com/hotel/ch/nhzurichairport.de.html?aid=2127502&label=metagha-link-MRDE-hotel-65133_dev-desktop_los-1_bw-4_dow-Sunday_defdate-1_room-0_gstadt-2_rateid-public_aud-0_gacid-_mcid-10_ppa-0_clrid-0_ad-0_gstkid-0_checkin-20251026_ppt-&sid=df661d3a1a1c2c032374e31bfa4b3a74&all_sr_blocks=6513326_348601785_0_2_0_732954&checkin=2025-10-26&checkout=2025-10-27&dest_id=65133&dest_type=hotel&dist=0&group_adults=2&group_children=0&hapos=1&highlighted_blocks=6513326_348601785_0_2_0_732954&hpos=1&matching_block_id=6513326_348601785_0_2_0_732954&no_rooms=1&req_adults=2&req_children=0&room1=A%2CA&sb_price_type=total&sr_order=popularity&sr_pri_blocks=6513326_348601785_0_2_0_732954_9880&srepoch=1761164622&srpvid=2a268f636de001f9&type=total&ucfs=1& Dormero Hotel Zürich Airport]
|-
|-
! colspan="6" |22.11.2025
! colspan="6" |22.11.2025
Line 20: Line 33:
|IR
|IR
|Speisewagen (DoN's)
|Speisewagen (DoN's)
|-
| colspan="6" |Übernachtung [https://www.booking.com/hotel/at/bandbgraz.de.html?label=metagha-link-MRDE-hotel-65133_dev-desktop_los-1_bw-4_dow-Sunday_defdate-1_room-0_gstadt-2_rateid-public_aud-0_gacid-_mcid-10_ppa-0_clrid-0_ad-0_gstkid-0_checkin-20251026_ppt-&sid=df661d3a1a1c2c032374e31bfa4b3a74&aid=2127502&ucfs=1&arphpl=1&checkin=2025-10-26&checkout=2025-10-27&dest_id=368942&dest_type=hotel&group_adults=2&req_adults=2&no_rooms=1&group_children=0&req_children=0&hpos=1&hapos=1&sr_order=popularity&srpvid=0ef98f9387c6043c&srepoch=1761164721&all_sr_blocks=36894232_365395676_2_2_0&highlighted_blocks=36894232_365395676_2_2_0&matching_block_id=36894232_365395676_2_2_0&sr_pri_blocks=36894232_365395676_2_2_0__7156&from_sustainable_property_sr=1&from=searchresults B&B Hotel Graz Hbf]
|-
|-
! colspan="6" |23.11.2025
! colspan="6" |23.11.2025
Line 44: Line 59:
|
|
|Speisewagen (Pendolino Bar)
|Speisewagen (Pendolino Bar)
|-
| colspan="6" |Übernachtung [https://www.booking.com/hotel/at/bandbgraz.de.html?label=metagha-link-MRDE-hotel-65133_dev-desktop_los-1_bw-4_dow-Sunday_defdate-1_room-0_gstadt-2_rateid-public_aud-0_gacid-_mcid-10_ppa-0_clrid-0_ad-0_gstkid-0_checkin-20251026_ppt-&sid=df661d3a1a1c2c032374e31bfa4b3a74&aid=2127502&ucfs=1&arphpl=1&checkin=2025-10-26&checkout=2025-10-27&dest_id=368942&dest_type=hotel&group_adults=2&req_adults=2&no_rooms=1&group_children=0&req_children=0&hpos=1&hapos=1&sr_order=popularity&srpvid=0ef98f9387c6043c&srepoch=1761164721&all_sr_blocks=36894232_365395676_2_2_0&highlighted_blocks=36894232_365395676_2_2_0&matching_block_id=36894232_365395676_2_2_0&sr_pri_blocks=36894232_365395676_2_2_0__7156&from_sustainable_property_sr=1&from=searchresults B&B Hotel Graz Hbf]
|-
|-
! colspan="6" |24.11.2025
! colspan="6" |24.11.2025
|-
|-
|05:26 Graz Hbf
|05:26 Graz Hbf
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=%C3%96BB&kategorie=EC&cislo=106&nazev=&rok=2025 '''EC''' ''106 Porta Moravica'' -> Przemyśl]
[https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=%C3%96BB&kategorie=EC&cislo=106&nazev=&rok=2025 '''EC/IC''' ''106 Porta Moravica'' -> Przemyśl]


16:50 Przemyśl Głowny
16:50 Przemyśl Głowny
Line 57: Line 74:
|IR
|IR
|Bordservice (DoN's)
|Bordservice (DoN's)
|-
| colspan="6" |Übernachtung [https://www.booking.com/hotel/pl/przemysl-old-town-apartments.de.html?aid=2127502&label=metagha-link-MRDE-hotel-65133_dev-desktop_los-1_bw-4_dow-Sunday_defdate-1_room-0_gstadt-2_rateid-public_aud-0_gacid-_mcid-10_ppa-0_clrid-0_ad-0_gstkid-0_checkin-20251026_ppt-&sid=df661d3a1a1c2c032374e31bfa4b3a74&all_sr_blocks=917092601_363236210_2_0_0&checkin=2025-10-26&checkout=2025-10-27&dest_id=-524021&dest_type=city&dist=0&group_adults=2&group_children=0&hapos=3&highlighted_blocks=917092601_363236210_2_0_0&hpos=3&matching_block_id=917092601_363236210_2_0_0&no_rooms=1&req_adults=2&req_children=0&room1=A%2CA&sb_price_type=total&sr_order=popularity&sr_pri_blocks=917092601_363236210_2_0_0__25448&srepoch=1761164764&srpvid=dc578fa95e6a0485&type=total&ucfs=1& Przemyśl Old Town Style]
|-
|-
! colspan="6" |25.11.2025
! colspan="6" |25.11.2025
Line 79: Line 98:
|
|
|Barabteil (УЗ)
|Barabteil (УЗ)
|-
| colspan="6" |Übernachtung [https://www.booking.com/hotel/pl/przemysl-old-town-apartments.de.html?aid=2127502&label=metagha-link-MRDE-hotel-65133_dev-desktop_los-1_bw-4_dow-Sunday_defdate-1_room-0_gstadt-2_rateid-public_aud-0_gacid-_mcid-10_ppa-0_clrid-0_ad-0_gstkid-0_checkin-20251026_ppt-&sid=df661d3a1a1c2c032374e31bfa4b3a74&all_sr_blocks=917092601_363236210_2_0_0&checkin=2025-10-26&checkout=2025-10-27&dest_id=-524021&dest_type=city&dist=0&group_adults=2&group_children=0&hapos=3&highlighted_blocks=917092601_363236210_2_0_0&hpos=3&matching_block_id=917092601_363236210_2_0_0&no_rooms=1&req_adults=2&req_children=0&room1=A%2CA&sb_price_type=total&sr_order=popularity&sr_pri_blocks=917092601_363236210_2_0_0__25448&srepoch=1761164764&srpvid=dc578fa95e6a0485&type=total&ucfs=1& Przemyśl Old Town Style]
|-
|-
! colspan="6" |26.11.2025
! colspan="6" |26.11.2025
Line 106: Line 127:
|
|
|
|
|-
| colspan="6" |Übernachtung [https://www.booking.com/hotel/sk/banderium.de.html?label=metagha-link-MRDE-hotel-65133_dev-desktop_los-1_bw-4_dow-Sunday_defdate-1_room-0_gstadt-2_rateid-public_aud-0_gacid-_mcid-10_ppa-0_clrid-0_ad-0_gstkid-0_checkin-20251026_ppt-&sid=df661d3a1a1c2c032374e31bfa4b3a74&aid=2127502&ucfs=1&arphpl=1&checkin=2025-10-26&checkout=2025-10-27&group_adults=2&req_adults=2&no_rooms=1&group_children=0&req_children=0&hpos=4&hapos=4&sr_order=popularity&srpvid=5dde8fd9ca6a0f79&srepoch=1761164863&all_sr_blocks=28284201_125860887_2_2_0_890074&highlighted_blocks=28284201_125860887_2_2_0_890074&matching_block_id=28284201_125860887_2_2_0_890074&sr_pri_blocks=28284201_125860887_2_2_0_890074_6670&from=searchresults Hotel Banderium]
|-
|-
! colspan="6" |27.11.2025
! colspan="6" |27.11.2025
Line 150: Line 173:
|
|
|
|
|-
| colspan="6" |Übernachtung [https://www.booking.com/hotel/sk/banderium.de.html?label=metagha-link-MRDE-hotel-65133_dev-desktop_los-1_bw-4_dow-Sunday_defdate-1_room-0_gstadt-2_rateid-public_aud-0_gacid-_mcid-10_ppa-0_clrid-0_ad-0_gstkid-0_checkin-20251026_ppt-&sid=df661d3a1a1c2c032374e31bfa4b3a74&aid=2127502&ucfs=1&arphpl=1&checkin=2025-10-26&checkout=2025-10-27&group_adults=2&req_adults=2&no_rooms=1&group_children=0&req_children=0&hpos=4&hapos=4&sr_order=popularity&srpvid=5dde8fd9ca6a0f79&srepoch=1761164863&all_sr_blocks=28284201_125860887_2_2_0_890074&highlighted_blocks=28284201_125860887_2_2_0_890074&matching_block_id=28284201_125860887_2_2_0_890074&sr_pri_blocks=28284201_125860887_2_2_0_890074_6670&from=searchresults Hotel Banderium]
|-
|-
! colspan="6" |28.11.2025
! colspan="6" |28.11.2025
Line 184: Line 209:
|
|
|Bordservice (Gateway Café)
|Bordservice (Gateway Café)
|-
|23:30 Stansted Airport
[https://www.realtimetrains.co.uk/service/gb-nr:Y81713/2025-11-28 '''Greater Anglia''' -> London]
00:22 London Liverpool Street
|Greater Anglia
|Class 745
Stadler Flirt
|
|
|
|-
|00:33 London Liverpool Street
[https://www.realtimetrains.co.uk/service/gb-nr:P07484/2025-11-28 '''Elizabeth Line''' -> Shenfield]
00:50 Ilford
|Elizabeth Line
|Class 345
Bombardier Aventra
|
|
|
|-
| colspan="6" |Übernachtung [https://www.travelodge.co.uk/hotels/46/London-Ilford-hotel Travelodge Ilford]
|-
|-
! colspan="6" |01.12.2025
! colspan="6" |01.12.2025